06.12.2019r.
Wystawa ilustruje lubuski epizod z czasów wojny trzydziestoletniej, który swój finał znalazł w nowej dzielnicy miasta - Ochli. Jego materialnym śladem jest grób zielonogórskiej mieszczki, odkryty przy leśnej drodze prowadzącej z Zielonej Góry do Ochli. Znalezione przy szkielecie kobiety monety pozwalają datować pochówek na rok 1631, kiedy to w kronikach miejskich pojawiły się zapiski o epidemii dżumy, która pozbawiła życia 2/3 mieszkańców miasta i ucieczce zielonogórskich mieszczan przed zarazą i rajtarami do pobliskiej Ochli. To tylko wstępny zarys tej tragicznej historii. Czy nasze śledztwo przyniosło więcej ustaleń na temat Jane Doe i okoliczności zdarzenia? Efekty analiz specjalistów nauk biologicznych, którzy zechcieli nas wesprzeć swoją wiedzą używając do badań zaawansowanego technologicznie sprzętu i najnowszych osiągnięć współczesnej medycyny sprawią że poczują się Państwo, jak w laboratorium „Kryminalnych zagadek CSI”. Rekonstrukcja twarzy, zmiany patologiczne, przebyte choroby – po raz pierwszy będą mogli Państwo zobaczyć takie rzeczy w naszym muzeum (okulary 3 D też się przydadzą). Zapraszamy!