26.01.2021r.
Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu "O archeologii przy kawie". Tym razem o badaniach średniowiecznego stanowiska w Tylewicach w powiecie wschowskim opowie dyrektor naszego Muzeum dr Arkadiusz Michalak.
W pobliżu kościoła parafialnego w Tylewicach koło Wschowy, zachował się gródek stożkowaty, o formie zbliżonej do owalu i  otoczonego od południa mokrą fosą. Niewiele wiadomo było na temat czasu funkcjonowania i zabudowy tego obiektu. W świetle niewielkich badań sondażowo-powierzchniowych z lat 80. XX w. założenie obronne w Tylewicach datowano na późne średniowiecze. Niewiele mówią również zachowane źródła pisane związane z tą miejscowością. Stąd też narodziła się idea szerszego rozpoznania tego ciekawego założenia obronnego. Prace badawcze realizowano na zlecenie Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Zielonej Górze. Składały się one z czterech etapów: opracowania danych teledetekcyjnych, prospekcji powierzchniowej z wykrywaczami metalu, badań geomagnetycznych oraz badań sondażowych na terenie majdanu grodziska z próbą uchwycenia również ewentualnych reliktów wałów i w miarę możliwości fosy założenia. Uzyskane rezultaty badań dostarczyły danych nie tylko do chronologii i funkcji obiektu, ale pozwoliły również rzucić nieco światła na sytuację polityczną pogranicza Śląska i Wielkopolski w XIV w.

Osoby zainteresowane udziałem w wykładzie prosimy o rejestrację za pomocą formularza do 25 lutego do godziny 12:00:
Link do wykładu zostanie przesłany na podany adres mailowy po 23 lutego.
Uwaga! Link do konferencji wysyłamy wyłącznie w wiadomości mailowej z adresu oswiata@muzeum-swidnica.org. W przypadku nieotrzymania wiadomości zwrotnej bardzo prosimy o sprawdzenie folderu spam w Państwa skrzynce pocztowej.