29.03.2021r.

Serdecznie zapraszamy na kolejny wykład z cyklu „O archeologii przy kawie”. Tym razem naszymi gośćmi będą Ewa i Paweł Pawlak, którzy opowiedzą nam o swoich badaniach prowadzonych na terenie grodu w Dąbrówce koło Poznania.

We współczesnym krajobrazie teren, na którym do XIX wieku wznosił się gród w Dąbrówce jest zupełnie nierozpoznawalny – pierwotny obraz samej warowni i jego otoczenia zatarła ścisła zabudowa, nasyp kolejowy i uregulowana rzeka. Badania wykopaliskowe i żmudna analiza odsłoniętych nawarstwień, i materiałów zabytkowych pozwoliły jednak na przybliżoną rekonstrukcję zarówno jego umocnień, zabudowy, otaczających go osad i ukształtowania terenu. Gród otaczała obwiedziona rowem osada przygrodowa o powierzchni 6 hektarów, a kolejne osiedla rozmieszczone wokół tworzyły wraz z warownym centrum rozległy kompleks osadniczy. Początki formowania się tej wczesnośredniowiecznej „aglomeracji” przypadają na schyłek VIII wieku, zaś budowa samej warowni nastąpiła jeszcze w 2 połowie IX wieku. Zarejestrowane w czasie badań terenowych pozostałości stanowią podstawę nie tylko dla badań w „mikroskali”, a więc dotyczących wyłącznie lokalnych uwarunkowań, ale znacznie szerszych dociekań dotyczących roli dąbróweckiego ośrodka w sieci osadniczej po zachodniej stronie Warty, szlaków komunikacyjnych i handlowych łączących go z odległym Pomorzem, Nadłabiem, a nawet Skandynawią, południową Wielkopolską i Śląskiem. Wszystkie te elementy stanowią podstawę do postawienia hipotezy o istnieniu po zachodniej stronie Poznańskiego Przełomu Warty związku terytorialnego znajdującego się pod wpływem silnych impulsów kulturowych płynących z północno-zachodniej Slowiańszczyzny, którego upadek przyniosła piastowska ekspansja.

Osoby zainteresowane udziałem w wykładzie prosimy o rejestrację za pomocą formularza do 28 kwietnia do godziny 12:00:

Uwaga! Link do wykładu wysyłamy wyłącznie w wiadomości mailowej z adresu oswiata@muzeum-swidnica.org. W przypadku nieotrzymania wiadomości zwrotnej bardzo prosimy o sprawdzenie folderu spam w Państwa skrzynce pocztowej.
NIE PUBLIKUJEMY LINKÓW DO WYKŁADU W KOMENTARZACH POD POSTAMI NA NASZYM PROFILU!