06.05.2021r.
Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu "O archeologii przy kawie". Tym razem naszym gościem będzie Radosław Kuźbik z Dolnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich we Wrocławiu.

Kurhany są jedną z najbardziej spektakularnych form zabytków archeologicznych uchwytnych w dzisiejszych czasach gołym okiem. Stanowią one swego rodzaju pomnik upamiętniający tradycje funeralne pochowanych w nich zmarłych. Tylko na południu województwa lubuskiego dotychczas zostało odkrytych blisko sto cmentarzysk kurhanowych o metryce pradziejowej. Zdecydowana większość z nich funkcjonowała od poł. XIV w. p.n.e. – środkowej epoki brązu – i jest związana ze społecznościami łużyckiej kultury pól popielnicowych. W latach 2019-2020 były prowadzone pod kierunkiem Radosława Kuźbika badania archeologiczne na dwóch spośród tych stanowisk, położonych w okolicy Jasienia (pow. żarski) oraz w rejonie miejscowości Przełazy i Kalinowo (pow. świebodziński). W wyniku podjętych czynności badawczych pozyskano szereg nowych informacji o lubuskich cmentarzyskach kurhanowych.

Osoby zainteresowane udziałem w wykładzie prosimy o rejestrację za pomocą formularza do 26 maja do godziny 12:00:

Uwaga! Link do wykładu wysyłamy wyłącznie w wiadomości mailowej z adresu oswiata@muzeum-swidnica.org. W przypadku nieotrzymania wiadomości zwrotnej bardzo prosimy o sprawdzenie folderu spam w Państwa skrzynce pocztowej.