13.07.2021r.
Wczesne średniowiecze, gęste lasy spowite mgłą, gdzieś pomiędzy Wielkimi Jeziorami Mazurskimi, a Środkowym Niemnem i uzbrojeni wojownicy na koniach siejący postrach wśród swych sąsiadów. Przedstawiamy Państwu Jaćwingów, najbardziej na wschód wysunięty odłam Prusów.
Wśród im współczesnych wzbudzali skrajne emocje
Kronikach krzyżacki Piotr z Dusburga pisał o nich: „Szlachetni Sudawowie, jak przewyższali innych szlachetnością obyczajów, tak też górowali nad innymi bogactwem i siłą. Mieli bowiem sześć tysięcy jeźdźców i prawie niezliczoną ilość wojowników.”
Natomiast Wincety Kadłubeg, opisując wyprawę Kazimierza sprawiedliwego w 1193 r pisze o nich niezbyt przychylnie „nie znają użytku warowni i takie maja mury miast jak dzikie zwierzęta”
---------------------------------------------
Kim tak naprawdę byli Jaćwingowie? Dlaczego ponieśli klęskę i popadli w zapomnienie?
Jeżeli chcecie poznać historię tego fascynującego plemienia, odwiedźcie koniecznie Nasze Muzeum!

Oficjalne otwarcie wystawy 30 lipca 2021 godzina 15.00. Ekspozycja dostępna dla zwiedzających do 22 września 2021.