07.09.2021r.
Po wakacjach wracamy do spotkań "O archeologii przy kawie", zapraszając na wykład o zapominanych wojownikach...
Za rok minie 740 lat odkąd Jaćwież, obszar zamieszkiwany niegdyś przez lud bałtyjskich Jaćwingów, określana w źródłach jako Polexia, Sudovia lub Dajnova, na skutek podboju Zakonu Krzyżackiego zniknął jako osobna jednostka etniczna. Od lat archeolodzy skupieni głównie w ośrodku warszawskim próbują wydobyć jej dzieje na światło dzienne. Najnowsze niezwykle ciekawe odkrycia wskazujące na prawdopodobnie wikińską genezę Jaćwingów, każą mocno przewartościować nasze wyobrażenia na temat tego ludu. O nowych (również swoich) badaniach Jaćwieży, na zamknięcie prezentowanej u nas wystawy: "Jaćwingowie - zapomniani wojownicy" opowie dr Marcin Engel z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.
-----------------------------------------------------------------------
Ze względu na panującą sytuacje epidemiologiczną prelekcja będzie miała charakter hybrydowy. Bardzo prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa w wykładzie telefonicznie: 68 3273113 lub mailowo: oswiata@muzeum-swidnica.org. Liczba miejsc ograniczona.
Dla tych z Państwa którzy nie będą mogli uczestniczyć w wykładzie osobiście, będzie możliwość śledzenia wykładu on linie -> https://youtu.be/e4a_Kz88Rzk