28.04.2023r.
Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza zaprasza na XVIII Europejską Noc Muzeów, którą w tym roku poświęcimy tematom skupionym wokół Scytów. Ten tajemniczy lud od zawsze rozpalał wyobraźnię starożytnych i współczesnych. Niemal do końca nie posiadał struktur państwowych, a jednocześnie wpływał na bieg dziejów zarówno obszaru Azji Środkowej jak i Europy. Scytowie byli doskonałymi jeźdźcami oraz niezrównanymi łucznikami. Wojownik scytyjski rodził się i umierał na koniu. Lud Scytów, budzący grozę wśród sobie współczesnych, był jednocześnie wielkim pośrednikiem w przemieszczaniu się idei, specyficznych wierzeń czy wysublimowanych prądów w sztuce.
Wydarzenie będzie miało charakter rodzinnej imprezy plenerowej w muzealnym parku. W programie przewidziane są m.in. wykłady tematyczne, gra terenowa, zwiedzanie ekspozycji muzealnej z przewodnikiem oraz warsztaty strzelania z łuku. Wydarzenie odbędzie się na terenie Muzeum – w parku oraz dworze Kittlitzów.

PROGRAM WYDARZENIA

17:00-20:00

Animacje na terenie parku muzealnego (strefa zagadek, strefa mody, strefa łucznicza, plac zabaw dawnych)

17.15 -17.40

Od stepów Azji po Odrę: wojowniczy Scytowie i schyłek starej Europy - Karol Dzięgielewski (wykład)

18.00 -18.45

Scytyjskie potyczki - konkurs rodzinny

18.45 – 19.30

Zwiedzanie ekspozycji muzealnej z przewodnikiem

20.00 – 21.00

Najeźdźcy przyszli jesienią - Julia Orlicka-Jasnoch (wykład połączony ze zwiedzaniem ekspozycji „Wicina – gród metalurgów sprzed 2500 lat”)

Patronat medialny - Archeologia Żywa i Radio Zachód
------------------------------------------------------------------
Wydarzenie współfinansowane jest z budżetu miasta Zielona Góra w ramach realizacji zadania publicznego.