04.08.2023r.
Naalbinding to jedna ze starożytnych technik dziewiarskich wyparta z terenu Europy w okresie średniowiecza przez druty i szydełko, jednak wciąż kultywowana w krajach skandynawskich. W Finlandii oraz Estonii jest istotnym elementem dziedzictwa kulturowego. Materiał powstaje poprzez zahaczanie o siebie kolejnych pętelek włóczki, rząd po rzędzie, przy pomocy jednej dużej igły z drewna lub kości. Igła używana do dziania włóczki jest zazwyczaj dość duża, płaska, tępa i o dużym oku .
Uczestnicy warsztatów poznają podstawy tej techniki oraz stworzą samodzielnie prosty wyrób włókienniczy. Warsztaty przeznaczone są dla młodzieży oraz osób dorosłych, którzy nie posiadają żadnego doświadczenia w posługiwaniu się tą dawną techniką włókienniczą.
Warsztaty odbędą się w dwóch turach: w piątek 15.09 w godz. 14:00 -19:00 oraz sobotę 16.09 w godz. 9:00 -14:00, a poprowadzi je Aleksandra Olszewska z Pracowni Rzemiosł Dawnych.
Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy (tel. 68 327 31 13; mail: oswiata@muzeum-swidnica.org
Warsztaty sfinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.