24.11.2022r.
Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "O archeologii przy kawie". Tym razem będzie to opowieść o wieży rycerskiej w Lubrzy. W wyniku nielegalnych prac budowlanych w 2016 roku średniowieczna wieża została znacznie zniszczona. Podjęte niezwłocznie ratownicze badania wykopaliskowe paradoksalnie doprowadziły do rozpoznania zespołu, co oparte zostało nie tylko na uzyskanych źródłach archeologicznych, ale także na przekazach pisanych, danych architektonicznych i teledetekcyjnych. Szczegółowa analiza zabytków pozwoliła na ustalenie podstawowych zajęć mieszkańców wieży, ich poziomu życia, zamożności, diety i statusu społecznego. Badania pozwoliły również na ustalenie dokładnej chronologii kompleksu, którą należy odnieść do końca XIII - XIV wieku.
Wykład będzie podsumowaniem realizowanego przez nasze muzeum projektu o tym samym tytule. O wynikach badań opowie dyrektor naszego muzeum dr Arkadiusz Michalak.
-------------------------------------------
Wykład będzie miał charakter hybrydowy. W spotkaniu będzie można uczestniczyć stacjonarnie, w siedzibie naszego muzeum. Transmisja onlinie odbędzie się na naszym profilu w serwisie YouToub. Link do transmisji zostanie udostępniony w dniu spotkania.