25.05.2023r.
Osada obronna kultury łużyckiej w Wicinie jest miejscem szczególnym. Zbudowana około 700 lat p. n. e. na niedostępnych bagnach rozlewiska Lubszy, została w połowie VI lub na przełomie VI/V wieku p. n. e. całkowicie zniszczona przez Scytów. Napad, który był całkowitą klęską dla lokalnej społeczności, stał się błogosławieństwem dla archeologów. Pod warstwą spalenizny zgliszcza osady przetrwały nietknięte prawie 2500 lat.
W ramach obchodów tegorocznych Europejskich Dni Archeologii zapraszamy Was do Wiciny gdzie będziecie mieli szansę zobaczyć ślady po dawnej osadzie kultury łużyckiej oraz zobaczyć jak wygląda archeologia "od kuchni"! Poniżej prezentujemy program wydarzenia:
10.00-11.00 Lubuskie Pompeje - spacer po grodzisku
Zapraszamy do zwiedzania pozostałości po grodzisku osady obronnej w Wicinie. Naszym przewodnikiem będzie Julia Orlicka-Jasnoch, która brała udział w wielosezonowych badaniach na stanowisku. W trakcie zwiedzania dowiecie się jak wyglądało życie mieszkańców Wiciny, poznacie historię jej upadku oraz szczegóły dotyczące prowadzonych badań.
11.30-15.00 Co skrywają w sobie magazyny w Wicinie? (warsztaty)
Uczestnicy warsztatów będą mogli poznać tajniki pracy archeologa związane z inwentaryzacją oraz czyszczeniem przedmiotów odkrytych w trakcie wykopalisk. Na zakończenie warsztatów odbędzie się ognisko z kiełbaskami.
Uwaga! Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na warsztaty obowiązują zapisy. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem 683273113.

Zachęcamy do udziału także w innych wydarzeniach organizowanych w ramach Europejskich Dni Archeologii.